MYPhone.com.pl
Nick:  
Hasło:
Zapomniałem hasła...
Zarejestruj się...

MENU GŁÓWNE

Telefony
Gry
Tapety
Animacje
Dzwonki
Mapy/PDA
Programy
Gadżety

SUBSKRYBCJA
 Informacje o nowościach
wpisz adres e-mailGADŻETY I PORADY
 Cool Edit Pro w akcji - usuwamy wokal


Często słuchając różnych utworów chcielibyśmy przygotować wersję bez wokalu np. piosenkę na kareoke. Korzystając z różnych programów możemy stworzyć wersję w formacie midi i dostosować do indywidualnych potrzeb. Co zrobić jeśli zależy nam na oryginalnym brzmieniu utworu.

Rozważmy sobie taką sytuacje, że mamy mp3, gdzie właściwie wokal jest na bardzo niskim poziomie za to sama melodia jest całkiem fajna. No to trzeba by wyciąć wokal, lecz nasz Windows niestety nie posiada żadnego narzędzia do tego celu. I w tym momencie pojawia się Cool Edit pro 2.0. Jest to kombajn do domowej obróbki dźwięku, tworzy swoiste domowe studio nagrań.

Po instalacji oczom naszym ukazuje się interfejs programu z przykładową ścieżką dźwiękową
i kilkoma samplami.

Uwagę zwraca podział ścieżki dźwiękowej na dwa kanały. Lewy (górny) i prawy (dolny). Widać wyraźnie zróżnicowanie natężenia dźwięku. Cała ścieżka zawiera wszystkie słyszane przez nas dźwięki w tym także szumy i trzaski. Ale po kolei. Zacznijmy najpierw od samego interfejsu,
a dokładniej od najistotniejszych poleceń (dokładne omówienie wszystkich funkcji programu umieszczę w części drugiej).
Menu File jak w większości programów umożliwia otwarcie, zapis import itp.

Menu File -> New... - tworzy nową formę dźwięku wave, gdzie możemy wybrać szybkość odtwarzania sampla (od 6000 do 192000), kanały (mono lub stereo) oraz rozkład dźwięku (8, 16 czy 32 bity)
Menu File -> Open... - otworzy nam gotowy utwór do edycji. Można wybierać w wielu formatach (najpopularniejszym mp3, wav czy cda, czyli bezpośrednio z płyty audio co jest dobrym rozwiązaniem, gdyż otrzymujemy bardzo dobrej jakości utwór do obróbki, w przeciwieństwie do mp3, która stanowi efekt końcowy pracy w którym wiele dźwięków jest zamazanych)
To powinno wystarczyć do wybrania przez nas utworu z którego na początku artykułu chcieliśmy usunąć wokal. Po odtworzeniu przykładowego utworu (a w tym artykule za przykład posłużę się utworem "Marzenia" grupy TDK, ściągniętego Kazaa - niestety nie udało mi się wyszukać lepszej kopii tego utworu), słyszymy już na samym początku trzask, tak jakbyśmy słuchali z kiepskiej kasety. Po dwukrotnym powiększeniu ścieżki i przejściu na początek utworu widzimy dokładnie
w którym momencie występują trzaski. Są to te pojedyncze linie wysunięte w górę lub w dół.

Niestety nie dysponujemy każdym samplem z osobna, aby można było bez utraty jakości i tak już kiepskiego utworu usunąć wokal. Tak więc najpierw pozbędziemy się wokalu, a następnie zajmiemy się trzaskami i szumem w utworze, co da nam bardziej jednostajny dźwięk, a niżeli najpierw pozbylibyśmy się szumów i trzasków, a dopiero potem wokalu.
Z menu Favorites wybieramy Vocal cut... lub "Shift+Alt+V"

I tak po około 10 sekundach (zależy od szybkości naszego komputera) nasz utworek stracił wokal
i odrobinę płynności dźwięku.
Po ponownym odtworzeniu nie ma już wokalu, pozostała melodia i drażniące ucho trzaski. Jak już mówiłem nie jest możliwe wykasowanie wokalu bez utraty jakości dźwięku. Teraz utwór stał się jakby przytłumiony, tak jakbyśmy słuchali go zza ściany. Jakby tego było mało ciągle słychać szumy
i trzaski.

Zajmiemy się najpierw trzaskami w utworze. W zależności od siły trzasków, jak i zaszumienia utworu Cool Edit radzi sobie z tymi problemami lepiej lub gorzej. Wybieramy z Menu Effects -> Noise Reduction -> Click/Pop Eliminator, następnie wybieramy preset
w zależności od typu trzasków.
Do wyboru mamy:
- Constant Hiss and Crackle - czyli stały syk i trzaski
- Hiss + Lots of Cliks - czyli szum oraz czasowe "kliknięcia"
- Medium Amplitude Audio - czyli znajduje i usuwa niedoskonałości ze środka strumienia dźwięku
- Old Record - Quiet Audio - czyli stare nagranie (na którym siłą rzeczy występują trzaski i szumy)
Nas interesuje pierwszy efekt, czyli "Constant Hiss and Crackle".

Po kilku minutach czekania (w zależności od szybkości naszego komputera) możemy zając się usunięciem szumów. Tak jak w przypadku trzasków, tak i w przypadku szumów Cool Edit radzi sobie w różnym stopniu z tym problemem. Dobrze by było jakby była możliwość zaznaczenia wcześniej fragmentu zawierającego sam szum, np. jakieś ciche fragmenty lub początek czy koniec utworu. Najprościej jednak na prezentowanym utworze zaznaczyć początek. Następnie uruchamiamy funkcję Noise Reduction z Menu Effects "Noise Reduction " Noise Reduction, pojawi się nam okienko.

Następnie wciskamy przycisk ";Get Profile from Selection" oznacza to, że program pobrał sobie "wygląd" tego, co będzie później wycinał. Następnie zamykamy okno z tą funkcją i zaznaczamy fragment, z którego chcemy usunąć szum, np. cały utwór. Następnie ponownie uruchamiamy funkcję Noise Reduction gdzie już widzimy wykres z poziomem szumu, poniżej znajduje się suwak, którym ustawiamy poziom wycinania szumów, im bliżej prawej strony przesuwamy suwak, tym więcej szumu wytniemy, ale zbyt wysokie ustawienie może spowodować to, że program wytnie za dużo
i dźwięk będzie słabo słyszalny. Zanim zastosujemy tą funkcję możemy wcisnąć przycisk Preview aby sprawdzić poziom wycinanego szumu.

Po tych zabiegach nasz utwór jakoś wygląda i jest bardziej przyjazny dla ucha.

Należy zwrócić uwagę, że jeżeli poddamy obróbce utwór dla którego wokal był nagrywany na kilku kanałach Cool Edit może sobie nie poradzić z takim problemem. Usunie wówczas tylko część wokalu, a dalsze próby wykorzystania funkcji "Vocal Cut..." sprawią ze strumień dźwięku zostanie sprowadzony do postaci linii prostej, gdzie nic już nie usłyszymy.


głosuj!

ocena 0.3 głosów 3385
wizyt:2428by © MyPhone.com.pl 2008-2019r.